Trasa II

Cztery strony Wschodu
– trasa etno-bojkowska

Środowisko: Namiestnictwo Wędrownicze Hufca Warszawa Praga-Północ i Przyjaciele - "Bezkres"

Czy może przyjąć patrol skautowy: NIE
Informacja o dodatkowych kosztach: -
Transfer Day: Dojazd busem z Sambora na teren Watry, maksymalnie 10zł, opcjonalny.

Phm. Weronika Wero Szatkowska HR - menedżment i wsparcie merytoryczno-programowe.
Dh Maks Walewski - logistyka trasy.
(lada moment) pwd. Aleksandra “Ola” Kołacz HO - program i służba.
Bartłomiej Blachura HO - formalności i wsparcie organizacyjne.
Pwd. Joanna Agrest Osiecka - promocja i współpraca zagraniczna.
Phm. Anna Świerczyńska - finanse i rachunkowość (zdalnie).

Podobno wszystko zostało już odkryte. A mimo to antropolodzy i etnografowie każdego dnia badają zupełnie nowe przejawy dyfuzji kulturowych, rytuałów przejścia i znaków semiotycznych. Na czym polega praca współczesnego antropologa i etnografa oraz jak wykorzystać ją w codziennym życiu dowiemy się, przemierzając metropolie, miasteczka, wsie i góry Ukrainy. Rzucimy się w tygiel kulturowy Polaków, Ukraińców, Żydów i Bojków na Zakarpaciu. Aby zrozumieć i poznać wszystkie cztery strony Wschodu.

Spośród dziesiątek… setek! kandydatów uczestnicy trasy zostaną starannie wyselekcjonowani do tego, by dołączyć do WABu, czyli Wędrowniczej Akcji Badawczej. Zostaną oni wprowadzeni w arkana antropologii i etnografii, by wspólnie poznać pozostałości kultury Bojków – grupy etnicznej, która przestała istnieć wraz z przeprowadzeniem akcji “Wisła” w latach 1947-50 przez władze PRL. Wędrownicza Akcja Badawcza to bezprecedensowa inicjatywa pozwalająca z jednej strony poznać metody pracy antropologa i etnografa, z drugiej zagłębić się w kulturę i historię, z trzeciej zaś wypracować materiały, które pozwolą innym ludziom poznać problematykę – w tym wypadku tematykę wysiedleń i tożsamości etnicznej osób, które powróciły na te tereny bądź osiedliły się tam na nowo.

17.08 Przednocleg we Lwowie
18.08 Lwów
19.08 Lwów (busem) – Matków – Husne Wyżne (Bieszczady Wschodnie)
20.08 Husne Wyżne – połonina Pikuja – schronisko pod Pikujem
21.08 schronisko pod Pikujem - Libuchora
22.08 Libuchora
23.08 Transfer day.

Opis poszczególnych dni

17.08 przed-przednocleg we Lwowie
18.08 nieobowiązkowy dzień programowy we Lwowie. Przednocleg.
19.08 poranny wyjazd ze Lwowa: transport autobusowy trasą przez Sambor do wsi Matków (około 4 godzin); pięciokilometrowe przejście do wsi Husne Wyżne (2h)
20.08 poranne wyjście i dzień w górach (25 GOT, w tym 15 km + przewyższenia; planowany czas przejścia: około 10h + posiłek) wejście na Pikuj, marsz połoniną (Ukraińskie Bieszczady Wschodnie), nocleg przy ruinach dawnego schroniska pod Pikujem; warunki: nocleg pod namiotami przy źródle wody pitnej, kąpiel w strumieniu;
21.08 pół dnia w górach: zejście z okolic dawnego schroniska do wsi Libuchora (15 GOT, wyłącznie w dół; planowany czas przejścia: ~5h, czas dojścia: 14-15)
22.08 badania terenowe w Libuchorze; nocleg w tym samym miejscu, co w noc poprzednią; koniec trasy.
23.08 Dzień transferowy.